You are currently viewing ПОХОДЖЕННЯ ТА ІСТОРІЯ ГРАНОЛИ

ПОХОДЖЕННЯ ТА ІСТОРІЯ ГРАНОЛИ

Ця «хіпі» їжа шістдесятих насправді має тривалу та цікаву історію. Спочатку був Сильвестр Грем (1794-1851) з Пенсільванії. У деяких книгах його називають «доктором Сільвестром Гремом» та «американським дієтологом», проте насправді дослідження показали, що він був пресвітеріанським священиком і більшість свого часу присвятив проповіді помірності та здорового харчування. Він активно виступав за вегетаріанство ( котре в XIXстолітті часто називали гремізмом), закликав людей уникати м’ясо, алкоголь, тютюн, стимуляторів (кава, чай) і білий хліб. За це його ненавиділи пекарі та м’ясники. Основою його дієтичних рекомендацій був домашній хліб з цільнозернової пшеничної муки, котре отримало назву , мука Грема. А невдовзі він вигадав ще й крекери Грема.

Перенесемося в 1863 року, за часів доктора Джеймса Джексона з Нью-Йорка. Джексон був гарячим прихильником санаторіїв та водолікування, які досягли піку популярності протягом XIX століття. Він також виступав за здорове харчування. Саме лікар розробив те, що він незабаром назвав «Гранула». Це були пластини з муки Грема, які випікали до сухості, ламали, знову випікали, а потім знову ламали ще на менші шматочки.

А зараз повернемося до міста Бетл-Крік, штат Мічиган, у 1850-ті роки. Бетл-Крік-форпост різних течій руху за здоровий спосіб життя на Середньому Заході США. 1876 ​​року директором одного із санаторіїв у цьому місті став син відомого адвентиста доктор Джон Харві Келлогг. Із-за акценту на вегетаріанстві і цільнозернових продуктах, харчування в санаторіях часто було доволі одноманітним, тому лікар Келлогг експерементував з продуктами. Одним із його виробів була каша для сніданків, виготовлена із запечених і перемелених зерен, яку він назвав “Гранула”. Звичайно, лікар Джексон подав на нього до суду і він перейменував свій рецепт нп “Гранола” .

Потім Келлогг на час втратив інтерес до круп і зосередив свою увагу на горіхах, і “Гранола” так і не стала популярною серед покупців. (Втім, він зрештою повернувся до круп, розробив кукурудзяні пластівці в 1902 році і разом зі своїм братом Вільямом Кітом Келлогг створив успішну компанію Battle Creek Toasted Corn Flake Co., яка згодом була названа Kellogg Co.).

В той час, дехто Чарльз Пост провів майже рік в якості пацієнта в санаторії “Бетл Крик” в 1891 році, але так і не вилікувався. Він покинув санаторій, і за деякий час його хвороби вилікував сторонник “християнської науки”, релігійної системи, котру заснувала Марі Бейкер Едді. Пізніше Пост  відкрив власний курорт, і в 1898 році використав рецепт “Гранули” лікаря джексона для виготовлення Grape Nuts. Завдяки властивостям Поста в маркетингу Grape Nuts за деякий час стали дуже популярними.

Келлогг Пост и American Cereal Co. (Quaker Oats) і надалі розробляли нові види каш та пластівців для сніданку, і в середині ХХ століття більшість таких сніданків стали занадто перецукрованими продуктами, націленими на смаки дітей. В шістдесятих, коли ринок “здорового харчування” відродив натуральні цільнозернові каши, які отримали назву “Гранола”. “Гранолу” залюбки прийняти в свій рух хіппі. Більшість таких каш містять сухофрукти і / або горіхи, цукор, мед для смаку, а також їх випікають для хрусткості.
Підведемо підсумки. Сільвестр Грем винайшов муку Грема і Крекери Грема. Пізніше лікар Джеймс Джексон створив “Гранулу” з пластівців, запечених із муки Грема, потім перемелених, знову запечених і знову перемелених. Тоді лікар Джон Харві Келогг, директор санаторію “Бетл Крик”, розробив запечену цільнозернову суміш і також назвав її “Гранула”. За використання цієї назви лікар Джексон його засудив і Келогг був вимушений перейменувати свій продукт на “Гранола”, але йому не вдавалось добре її продавати, тому вона так і не стала популярною. Далі з’являється Чарльз Пост, відкриває власний курорт і вигадує свій рецепт Граноли, втім називає її Grape Nuts і досягає з нею комерційного успіху. Назва “Гранола” відроджує сучасний рух за здорове харчування і стає популярною здоровою їжею шістдесятих. В кінці кінців Гранола стала популярною серед широкої громадськості. 

×

Cart